W ogólnopolski Dzień bez Długów zredukuj dług do zera!

Ponad 1,7 mln Polaków posiada niespłaconych ponad 3,3 mln zobowiązań, które łącznie przekraczają 27,7 mld zł. 17go listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów z tej okazji kilka ciekawostek o zadłużeniach Polaków oraz wskazówek, które pomogą zredukować dług do zera.

Z danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. dot. zadurzeń wynika, że 61% osób zadłużonych to mężczyźni, jedynie w grupie powyżej 65 roku życia to kobiety stanowią większy udział wśród zadłużonych konsumentów – 53%. Najwięcej konsumentów z wpisem negatywnym (27%) jest w wieku 35-44. W bazie ERIF średnia wartość zobowiązania negatywnego z wykluczeniem zobowiązań alimentacyjnych wynosi 5 239 PLN .

Powodami, które najczęściej doprowadzają do zadłużenia są zobowiązania z tytułów:

  • Pożyczkowe 26%,
  • Bankowe 21%,
  • Multimedialne 20%.

Brak środków potrzebnych na opłacenie bieżących rachunków i zakupów podstawowych wiąże się z zaciągnięciem kredytu, czy pożyczki na konsumpcję codzienną i tak właśnie zaczyna nakręcać się spirala finansowa. – komentuje Katarzyna Skrzypczyńska, kierownik działu Rozwoju Produktów i Projektów Biznesowych ERIF BIG S.A.

Zadłużeni rekordziści

Jak po

Jak pokazują analizy przeprowadzone na bazie danych ERIF BIG S.A. zanotowano rekordowe wartości w odniesieni do:

  • ilości informacji negatywnych: 965 informacji negatywnych posiada mężczyzna w wieku 47 lat z województwa mazowieckiego; 581 informacji negatywnych posiada podmiot z województwa mazowieckiego;
  • wielkości łącznego zadłużenie: 48 mln PLN zadłużenia posiada mężczyzna w wieku 38 lat z województwa pomorskiego;
  • wielkości pojedynczego zobowiązania: pojedyncze zobowiązanie o wartości 48 mln posiada mężczyzna w wieku 38 lat z województwa pomorskiego.

Dzień bez Długów – zmiana przyzwyczajeń finansowych

Inicjatorem i pomysłodawcą Ogólnopolskiego Dnia bez Długów jest Grupa KRUK. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na problem zadłużenia. To już kolejny rok, w którym Polacy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu finansów, warto jednak ten dzień potraktować również jako początek zmian naszych nawyków płatniczych w celu poprawy swojej sytuacji finansowej.

Potwierdzeniem zachodzących zmian i negatywnych przyzwyczajeń finansowych są informacje pozytywne gromadzone w ERIF Biurze Informacji Gospodarczej S.A. – na dzień 30.09.2020 r. baza ERIF przechowywała informacje o 4,59 mln konsumentów, 64% z nich posiada tylko wpisy pozytywne – informuje Katarzyna Skrzypczyńska, kierownik działu Rozwoju Produktów i Projektów Biznesowych. Najwięcej konsumentów z wpisem pozytywnym (28%) jest w wieku 25-34 lata, a średnia wartość zobowiązania pozytywnego w bazie ERIF aktualnie wynosi 247 PLN (w IV Q 2019 wynosiła 248 PLN).

Jak pokazują powyższe dane wielkie rzeczy buduje się małymi kwotami, ale także konsekwencją i uporem w dążeniu do wyrobienia nowych znacznie korzystniejszych nawyków, w oparciu o wiedzę, która jest potrzebna by sprawnie pozbyć się zadłużenia i kształtować pozytywną historię płatniczą.

Trening finansowy – od czego zacząć

Zmień swój styl życia, przywróć w nim spokój i komfort. Postaw sobie za cel spłatę zaległości finansowych – skorzystaj ze wskazówek, które mogą być początkiem dobrej kondycji finansowej.

  1. Ustal stan zadłużenia i znajdź wierzyciela

Uciekając od tematu zadłużenia tracimy rachubę, ile i komu powinniśmy oddać. W tym wypadku przydatna może okazać się baza ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. Po sprawdzeniu informacji gospodarczych uzyskasz niezbędne informacje i możesz podjąć działanie. W celu sprawdzenia i ustalenia ilości zadłużenia należy wejść na serwis erif.pl w sekcji dla konsumentów i założyć bezpłatne konto, potwierdzić tożsamość, a następnie pobrać raport na własny temat.

  • Zbierz wszystkie rachunki i zsumuj wydatki

Podsumuj swoje stałe miesięczne wydatki. Obok zapisz środki finansowe, jakimi dysponujesz, żeby je opłacić. Doprowadź do sytuacji, w której suma wydatków jest mniejsza od dochodów. Jeżeli jest inaczej, potrzebujesz dodatkowego źródła pieniędzy.

  • Znajdź dodatkową pracę

Dobrym i stałym źródłem dochodów może być dodatkowa praca. Określ, ile czasu możesz na nią przeznaczyć i ile możesz zarobić. Następnie wylicz, ile pieniędzy z tego źródła możesz miesięcznie przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

  • Skontaktuj się z Twoim wierzycielem

Skontaktuj się z wierzycielem, który czeka na spłatę Twojego długu i porozmawiaj z nim o możliwościach ugody. Pokaż, że Ci zależy, a wszystko ułoży się po Twojej myśli.

Dzień Bez Długów jest tylko raz w roku – może być jednak doskonałym impulsem do odważnej refleksji: jak to jest z tymi moimi finansami? Może stanie się początkiem nowego, lepszego etapu życia?

Ostatnie wpisy

Portret dłużnika

Blisko 1,5 mln Polaków ma zadłużenie na łączną kwotę 31,6 mld zł – wynika z danych ERIF BIG. Zdecydowanie najwięcej osób z zadłużeniem jest między 35 a 44 rokiem życia. Stanowią oni ok. 27,6% wszystkich… Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi