Coraz większe zadłużenie branży turystycznej

Branża turystyczna jest jedną z tych, które najdotkliwiej odczuły pandemię koronawirusa. Z danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. wynika, że tylko w lutym 2020 roku długi dopisane z tej branży wyniosły niemal 140 tys. zł, a już w samym lipcu tego roku wyniosły ponad 437 tys. zł. Z kolei w okresie od stycznia do lipca 2020 roku łączna wartość wszystkich długów biur podróży dopisanych do ERIF wyniosła ponad 2 mln 470 tys. zł, co oznacza podwojenie zadłużenia tej branży w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku, kiedy to od stycznia do lipca 2019 roku łączna wartość długów tour operatorów wynosiła ponad 1 mln 400 tys. zł. Wzrosła również liczba zadłużonych tour operatorów. Na koniec lipca 2020 roku w bazie ERIF BIG znajdowały się informacje o zadłużeniu 384 biur podróży, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku było ich 250.

Jednym z najczęstszych powodów zadłużenia biur podróży jest nieuregulowana opłata z tytułu umowy ubezpieczenia. Łączne zadłużenie tour operatorów z tego tytułu wynosi ponad 1,2 mln zł – tak wynika z danych ERIF BIG S.A.

– Od połowy lipca część osób decyduje się na wyjazd za pośrednictwem biura podróży. Warto, aby te osoby wiedziały, że brak opłaty z tytułu składek ubezpieczeniowych, to dla osób, które korzystają z usług organizatorów wypoczynku, sygnał o kłopotach finansowych wybranej firmy. Dlatego nim zdecydujemy się na zakup wycieczki lub wczasów, warto poważnie przemyśleć swoją decyzję. Ubezpieczenie to dla tour operatorów obowiązek, zwłaszcza, jeżeli organizują oni wyjazdy zagraniczne – komentuje Katarzyna Skrzypczyńska z ERIF BIG S.A. – Dlatego warto sprawdzić wybrane biuro podróży w bazach biur informacji gospodarczych, takich jak chociażby ERIF BIG i zwrócić szczególną uwagę na to, czy wybrana firma wykupuje i opłaca polisy ubezpieczeniowe i czy figuruje w rejestrze Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Trzeba też mieć na uwadze, że wiele firm turystycznych w związku z pandemią zawiesza swoją działalność – dodaje Katarzyna Skrzypczyńska.

Z danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej wynika, że najbardziej zadłużone są biura podróży w następujących województwach: wielkopolskim (ich łączne zadłużenie to 729 tys. zł), małopolskim (ich łączne zadłużenie to 600 tys. zł), mazowieckim (ich łączne zadłużenie wynosi 557 tys. zł), dolnośląskim (ich łączne zadłużenie to 470 tys. zł), podkarpackim (ich łączne zadłużenie sięga 228 tys. zł) i pomorskim (ich łączne zadłużenie to 243 tys. zł). Jeśli chodzi o najbardziej zadłużone biuro podróży w Polsce, to znajduje się ono w województwie dolnośląskim, a wysokość jego zadłużenia wynosi łącznie 252 tys. zł.

– Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy pozostałych województw nie trafią na zadłużone biuro podróży. Z naszych danych wynika, że w każdym regionie znajduje się co najmniej kilku zadłużonych tour operatorów. Dlatego warto poświęcić kilka minut aby sprawdzić biuro i mieć pewność, że podczas naszego urlopu nic nie zakłóci nam spokoju. Aby sprawdzić, czy biuro podróży ma dług wpisany do bazy ERIF BIG, wystarczy bezpłatnie zarejestrować się w serwisie dla konsumentów na stronie erif.pl, zalogować i wpisać NIP wybranej firmy turystycznej. Jeśli ma ona zadłużenie, wtedy należy rozważyć jej zmianę. Warto też szukać organizatorów wypoczynku, którzy mają w BIG-u informacje pozytywne o terminowo regulowanych płatnościach – wyjaśnia Katarzyna Skrzypczyńska z ERIF BIG S.A.

Usługa sprawdzenia biura podróży, ale też innego przedsiębiorcy, organizatora usług turystycznych, czy przewoźników to kosztuje w ERIF Biurze Informacji Gospodarczej 49,99 zł. Weryfikacja dostępna jest on-line, można z niej skorzystać przez siedem dni w tygodniu o dowolnej porze.

Dodatkowe informacje:

Agnieszka Salach, Grupa KRUK – tel.  661 304 346, e-mail:

Katarzyna Skrzypczyńska, ERIF BIG S.A. – tel. 661 301 446, e-mail:

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Reguluje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi