Seniorzy w bazie ERIF

Coraz więcej Polaków nie wyobraża sobie funkcjonowania bez kredytów, pożyczek czy zakupów ratalnych. Nie inaczej jest wśród seniorów. Na koniec 2021 r. w bazie Biura Informacji Gospodarczej ERIF znajdowały się  dane o prawie 600 tys. konsumentach w wieku 65 +, co stanowiło 12,2 proc. wszystkich uwzględnionych w bazie osób.

• W Polsce jest ponad 7 mln seniorów, którzy pobierają emerytury – średnio 2475 zł brutto (dane ZUS na koniec 2020 r.).

• Średnia wartość zobowiązania jednego seniora to aż 12,7 tys. zł – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej ERIF. Rekordzistą jest 65-latek, którego zadłużenie wynosi aż 23,2 mln zł.

• Seniorki są bardziej sumienne w spłacaniu swoich zobowiązań. Wśród konsumentów 65+ opłacających należności w terminie 56 proc. to właśnie kobiety.

• Zadłużenie osób starszych najczęściej wynika z umów podpisanych z firmami pożyczkowymi (43 proc.).

• Seniorzy wciąż należą do aktywnych kredyto- i pożyczkobiorców. Banki i firmy pożyczkowe od lat stanowią ok. 90 proc. wszystkich instytucji pytających o standing finansowy tej grupy.

Ostatnie wpisy

Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL w praktyce

Od 1 czerwca 2024 r. banki, instytucje pożyczkowe, leasingodawcy, notariusze czy dostawcy usług telekomunikacyjnych będą zobowiązani do sprawdzenia numerów PESEL klientów w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL. Rejestr działa od połowy listopada minionego roku, w tym czasie… Czytaj więcej

Instytucje, które dbają o Twoje bezpieczeństwo i regulują działalność BIG

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Nadzoruje działalność BIG

Związek Przedsiębiorców Finansowych w Polsce

Dobrowolne przystąpienie do Zasad Dobrych Praktyk

Urząd Ochrony Danych Osobowych

Opiniuje Regulamin Zarządzania Danymi