Warunki wpisania informacji pozytywnej

Zgodnie z regulacjami Ustawy z dnia 9. kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530 z późn. zm.), aby przedsiębiorca mógł dopisać informację pozytywną do BIG, musi spełnić kilka warunków:

  • Przedsiębiorca może dopisać informację pozytywną, kiedy spłacasz swoje rachunki, abonamenty, raty i inne zobowiązania finansowe terminowo lub z opóźnieniem nieprzekraczającym 29 dni.
  • Musi mieć podpisaną umowę z biurem informacji gospodarczej.
  • Jeżeli otrzyma wniosek o dopisanie informacji pozytywnej od Ciebie i zdecyduje się opublikować te dane, powinien to zrobić w ciągu 14 dni od momentu wpłynięcia wniosku.
  • Jeśli przedsiębiorca sam wyszedł z inicjatywą wpisania informacji pozytywnej na Twój temat, musi najpierw zapytać Cię o zgodę. Musi też pamiętać o tym, że wpisu może dokonać w terminie do 14 dni od momentu spłaty przez Ciebie zobowiązania.
  • Jeśli informacje pozytywne wynikają z zobowiązania ratalnego, pamiętaj o tym, że każda rata zobowiązania musi zostać spełniona w pełnej wysokości i w określonym terminie. Jeśli choć raz spóźnisz się ze spłatą powyżej 29 dni, wszystkie zebrane przez Ciebie informacje pozytywne dotyczące tego zobowiązania zostaną usunięte.
  • Informację pozytywną można dopisać wówczas, gdy od chwili spłacenia danego rachunku, abonamentu, raty kredytu lub innego zobowiązania nie minęło więcej niż 12 miesięcy.
    Oznacza to, że jeśli np. od kilku lat regularnie spłacasz kredyt i chciałbyś z tego tytułu otrzymywać informacje pozytywne, to bank może wpisać Ci nie więcej niż 12 rat wstecz.
    Oczywiście każdą kolejną spłaconą przez Ciebie ratę również będzie zamieniał na wpis pozytywny w BIG.

Korzyści wynikające z pozytywnych wpisów gospodarczych

Posiadanie pozytywnej historii płatniczej może Ci przynieść wiele korzyści w przyszłości.

Dlaczego?

W oczach banków czy potencjalnych usługodawców staniesz się wiarygodnym i rzetelnym klientem. Wpływa to też na możliwość negocjowania warunków i uzyskanie korzystniejszej oferty.

Dzień informacji pozytywnej