10 kroków, by poradzić sobie z zadłużeniem
1
Zacznij od swojego nastawienia. Wyjście z długów wymaga dużego samozaparcia, konsekwencji i wyrzeczeń. Najtrudniej zrobić pierwszy krok. Pamiętaj jednak, że z problemem zadłużenia można sobie poradzić, więc... do dzieła!
2
Przeanalizuj swój domowy budżet. Zbieraj paragony i spisuj wszystkie wydatki, również te drobne, które z pozoru nie stanowią dla Ciebie dużego obciążenia finansowego. Zsumuj wszystko, a odkryjesz wydatki, które tak naprawdę nie są Ci potrzebne. Zrezygnuj z nich. Na jakiś czas powiedz „stop przyjemnościom”. Przeanalizuj też ceny oferowane przez sklepy, w których robisz zakupy. Warto je porównać i korzystać z tańszych propozycji.
3
Nie zaciągaj kolejnych pożyczek na spłatę bieżących zobowiązań. Nie ulegaj pokusie „chwilówek” dla podreperowania budżetu. Nie daj się nabrać na z pozoru atrakcyjne oferty. To błędne koło.
4
Zrezygnuj z karty kredytowej lub ogranicz jej limit do absolutnego minimum. Świadomość dostępu do środków na karcie sprawia, że korzystasz z niej, kiedy tylko pojawia się pokusa zakupu czegoś nieplanowanego. Takie działanie sprawia, że tracisz kontrolę nad swoimi finansami. Zamiast oszczędzać, powiększasz swoje zadłużenie.
5
Zacznij oszczędzać. Nawet małe, systematycznie odkładane kwoty, po dłuższym czasie urastają do znacznej sumy. Zacznij np. od 5 lub 10 zł tygodniowo lub miesięcznie. Określ sobie cel, na jaki będziesz odkładać pieniądze. To dobry sposób na ograniczenie niepotrzebnych wydatków. To również metoda na sukces i spełnianie swoich marzeń.
6
Sprzedaj rzeczy, które są w dobrym stanie, a Ty od dawna ich nie używasz. Pieniądze pozyskane w ten sposób pomogą Ci podreperować domowy budżet. Przejrzyj dokładnie wszystkie zakamarki, a na pewno znajdziesz w nich przedmioty i ubrania, z których już nie korzystasz. Możesz wystawić je na sprzedaż na specjalnych portalach aukcyjnych lub zamieścić ogłoszenia na stronach z ofertami kupna-sprzedaży.
7
Jeśli dysponujesz wolnym czasem, poszukaj dodatkowego, płatnego zajęcia. Możesz dowiedzieć się, czy jest możliwość podjęcia dodatkowych zleceń lub nadgodzin w firmie, w której pracujesz. Jeśli nie, warto przejrzeć oferty prac dorywczych, które można pogodzić ze stałą pracą, np. opiekę nad dzieckiem lub starszą osobą, sprzątanie mieszkań, czy też tłumaczenia tekstów. Będziesz mieć mniej czasu, ale w ten sposób podreperujesz swój budżet.
8
Nie obawiaj się rozmowy ze swoim wierzycielem. Skontaktuj się z nim, by wyjaśnić sytuację dotyczącą Twojego zadłużenia i zawrzyj ugodę. Ustal dogodne dla Ciebie warunki spłaty. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Dla wierzyciela to gwarancja spłaty zaległości, mimo kłopotów finansowych osoby zadłużonej. Dla Ciebie to sposób na uniknięcie postępowania sądowego i ujawnienia informacji o Twoim zadłużeniu w rejestrze dłużników.
9
Jeśli masz większą liczbę zobowiązań do uregulowania, rozplanuj ich kolejność spłaty. Przygotuj harmonogram, w którym zaznaczysz terminy płatności. W pierwszej kolejności spłacaj zobowiązania związane z bezpieczeństwem Twojej rodziny, np. z opłatami za mieszkanie, prąd, wodę, gaz, ogrzewanie.
10
Zaoszczędzone lub zarobione dodatkowo pieniądze przeznacz na uregulowanie zobowiązań ujętych w przygotowanym przez Ciebie harmonogramie spłaty. Pamiętaj, że łatwiej jest spłacić mały dług, niż ten, który ma wysokie oprocentowanie. To da Ci większą motywację do dalszych działań. Po spłacie długu nie rezygnuj z oszczędzania, czy możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy. W kolejnym okresie rozliczeniowym będą one stanowić tzw. poduszkę finansową, która ułatwi Ci spłatę kolejnych zobowiązań. W taki sposób na pewno wyjdziesz na prostą.

Tu znajdziesz pomocny kalkulator, który pozwoli Ci na wyliczenie kwoty, jaką możesz przeznaczyć na spłatę swojego zadłużenia: http://www.naszedlugi.pl/#kalkulator