Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że w banku odmówiono Ci kredytu lub w sklepie nie mogłeś zrobić zakupów na raty i nie wiedziałeś, dlaczego? Wystarczy, że zadbasz o swoją historię płatniczą i skontrolujesz, jakie informacje gospodarcze na Twój temat znajdują się w biurze informacji gospodarczej. Co oznacza informacja negatywna, a co pozytywna i jak sprawdzić BIG – odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak sprawdzić czy jestem w BIG ?

Zadajesz sobie pytanie: jak sprawdzić, czy jestem w BIG? Nic prostszego! Wystarczy, że bezpłatnie zarejestrujesz się w serwisie infoKonsument.pl, należącym do ERIF BIG S.A. i skorzystasz z usługi „Sprawdź siebie”. Zgodnie z Ustawą z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, raz na sześć miesięcy każdemu konsumentowi przysługuje prawo do bezpłatnego sprawdzenia informacji o sobie poprzez raport BIG Jeśli chciałbyś kontrolować na bieżąco informacje na własny temat, możesz włączyć „Automonitoring”. To równie proste, bo za pomocą jednego przycisku aktywujesz automatyczne powiadomienia. Od tego momentu nie musisz już regularnie sprawdzać bazy ERIF BIG S.A., by wiedzieć, jakie informacje o Tobie są aktualnie dostępne w biurze informacji gospodarczej. Wystarczy, że zrobisz to wtedy, gdy na Twój adres e-mail wyślemy monit o zmianach w informacjach gospodarczych na Twoim koncie i o każdym złożonym w ERIF zapytaniu o Ciebie.

Dlaczego warto sprawdzić swoją historię w BIG?

Wiedza na temat swojej historii i wiarygodności płatniczej może okazać się przydatna, gdy zechcesz zostać klientem np.: banków, firm pożyczkowych, dostawców telefonii, telewizji czy Internetu, a także sklepów oferujących zakupy ratalne. Podmioty te mogą uzależnić decyzję o nawiązaniu współpracy na podstawie weryfikacji, czy raport BIG zawiera Twoje dane. Dlatego przed wizytą u usługodawców warto zdobyć wiedzę na następujące tematy: jak sprawdzić, czy jestem w BIG i czym różnią się pozytywne informacje gospodarcze od negatywnych.

Informacje pozytywne świadczą o tym, że terminowo regulujesz swoje zobowiązania. Natomiast informacje negatywne budzą wątpliwości, czy jesteś rzetelnym płatnikiem. Dotyczą one nie tylko spłaty kredytów i pożyczek, ale także opłat za czynsz, usługi telekomunikacyjne czy rachunków za media. Uzbrojony w wiedzę, jak sprawdzić BIG, możesz pobrać raport BIG na własny temat np. w ERIF BIG S.A. Dowiesz się wówczas, czy Twoje dane figurują w jego bazie. Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, skorzystaj z opcji automatycznych powiadomień. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaniesz powiadomiony o każdej zmianie, dodaniu lub usunięciu informacji na Twój temat. Co więcej, taką wiadomość otrzymasz również, gdy np. bank lub firma pożyczkowa złoży zapytanie o Ciebie w ERIF. Taka informacja może okazać się szczególnie przydatna, gdy aktualnie nie starasz się o kredyt lub pożyczkę. Może to oznaczać, że ktoś właśnie próbuje zaciągnąć zobowiązanie w Twoim imieniu. Wiedząc, jak sprawdzić BIG, najlepiej dbasz o własne bezpieczeństwo finansowe.

Jak kształtują się postawy Polaków wobec zadłużenia i utraty płynności finansowej, jakie działania wtedy podejmują, podsumowuje poniższy film:

Załóż bezpłatne konto w Systemie ERIFZaloguj się do Systemu ERIF