Sprawdzanie zadłużenia

Coraz więcej Polaków ma długi. Tendencja ta widoczna jest w kolejnych raportach podsumowujących stan i strukturę bazy danych ERIF BIG S.A., których weryfikacji dokonuje niezależny biegły rewident – KPMG Audyt Sp. z o.o. sp.k. Najczęstszym powodem zadłużenia, w przypadku konsumentów, są zobowiązania finansowe z tytułu kredytów bankowych i pożyczek. Równie duży jest udział nieuregulowanych rachunków za usługi telekomunikacyjne, zwłaszcza abonamentów telefonicznych. Bardzo wysoką wartość mają też zobowiązania alimentacyjne. Przyczyny braku terminowych płatności są różne, czasami niezależne od dłużnika. Jednak dość często zdarza się, że powodem długów jest zbytnia rozrzutność i brak świadomości finansowej. Konsekwencje takiego postępowania mogą wiązać się m.in. z trafieniem na listę dłużników.

Poniższy film prezentuje najbardziej skuteczne sposoby na wyjście z zadłużenia. Wszystko w kilku prostych krokach! Obejrzyj i zacznij poprawiać swoją sytuację finansową już dziś.

Po co sprawdzać swoje zadłużenie?

Sprawdzanie zadłużenia w biurze informacji gospodarczej pozwala nam na zweryfikowanie informacji, czy zostaliśmy wpisani na listę dłużników. Do biura informacji gospodarczej można trafić, zalegając ze spłatą zaledwie 200 zł (w przypadku konsumenta) lub 500 zł (w przypadku firmy) od co najmniej 60 dni. W przypadkach, gdy dług jest potwierdzony wyrokiem sądu lub ugodą i opatrzony klauzulą wykonalności, dopisanie informacji o zadłużeniu następuje bez względu na wysokość kwoty.

Brak wiedzy i świadomości, jakie konsekwencje płyną z niewywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych, może prowadzić do kłopotów z wierzycielami. Ich następstwa są dość nieprzyjemne, ze względu na to, że sprawdzenie dłużnika w bazie danych BIG dostępne jest dla wielu instytucji i przedsiębiorstw, m.in.: banków, firm świadczących usługi kredytowe czy firm telekomunikacyjnych.  W związku z tym dłużnik, który będzie chciał podjąć nowe zobowiązana finansowe, nawet tak niewielkie, jak abonament telefoniczny czy kupno urządzenia AGD na raty, może spotkać się z odmową świadczenia usługi lub zakupu towaru.

Pomocna wiedza o sobie i innych

Sprawdzanie zadłużenia jest bezpłatne. Można zrobić to np. korzystając z bazy ERIF BIG S.A. Wystarczy założyć konto w jednym z dwóch serwisów: infoKonsument.pl – który jest dedykowany osobom fizycznym lub erif.pl – stworzonym z myślą o przedsiębiorcach. Po zarejestrowaniu się i aktywacji konta w jednym z tych serwisów można korzystać z bazy ERIF przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Weryfikując siebie lub firmę możliwe jest również sprawdzenie dłużnika – innej osoby lub podmiotu. W praktyce wykorzystywane jest to często do sprawdzenia nowego pracodawcy, biura podróży przed wykupieniem wycieczki, czy dewelopera, który buduje nam mieszkanie. Na sprawdzenie dłużnika często decydują się również przedsiębiorcy rozważający współpracę z potencjalnym kontrahentem. Kilka chwil poświęconych na przeszukanie bazy ERIF BIG S.A. przed podjęciem poważnych zobowiązań finansowych może oszczędzić nam wielu problemów.

 

Załóż bezpłatne konto w Systemie ERIFZaloguj się do Systemu ERIF