Rejestr wierzytelności

W Polsce nie ma jednego centralnego biura informacji gospodarczej. Na rynku działa pięć niezależnych firm dostarczających informacji o dłużnikach. Każda z nich prowadzi rejestr wierzytelności, pomocny zarówno dla konsumenta, jak i dla przedsiębiorcy. Warto wiedzieć, jak skorzystać z zawartych w nich danych.

Skuteczna miękka windykacja

W jakim celu biura informacji gospodarczej prowadzą rejestr wierzytelności? Zgromadzone przez nie dane o zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów pozwalają wierzycielom efektywnie odzyskiwać zadłużenie. Stanowią one narzędzie tzw. „miękkiej windykacji”, która, jak wskazują statystyki, ma bardzo wysoką skuteczność. Już samo ostrzeżenie o zamiarze wpisania dłużnika do takiego rejestru często przynosi oczekiwany efekt. Możliwość upublicznienia zadłużenia, niezależnie od jego wysokości, stanowi silny czynnik motywujący do spłacenia zobowiązania.

Sposób na ocenę wiarygodności kontrahenta

Rejestry wierzytelności umożliwiają też przedsiębiorcom dokonywanie rzetelnej oceny wiarygodności płatniczej kontrahentów i klientów. Przed podpisaniem umowy sprzedaży czy przekazaniem materiałów mogą oni sami zdecydować, czy współpraca z wybraną osobą będzie dla nich wystarczająco bezpieczna i nie spowoduje np. zatorów płatniczych w ich firmie. Wszystko dzięki dostępowi do raportów z aktualnymi danymi na temat rzetelnego lub – wręcz przeciwnie – nieterminowego regulowania zobowiązań przez potencjalnych i obecnych kontrahentów oraz konsumentów (przy czym konsumenci mogą być sprawdzeni tylko za ich zgodą).

Ponad połowa Polaków ma obecnie zobowiązania kredytowe lub pożyczkowe, a 57% doświadczyło opóźnień w ich spłacaniu. Poniższy film stanowi krótką podpowiedź, jak wyjść z takiej sytuacji i uniknąć wpisu do rejestru wierzytelności:

 

 

Unikalne funkcjonalności

Biura informacji gospodarczej (BIG) oferują często unikalne funkcjonalności, które mają ułatwić użytkownikowi dotarcie do pełnej i aktualnej informacji na temat dłużnika, kontrahenta lub konsumenta. Rejestr wierzytelności pozwala sprawdzić przedsiębiorcę, potencjalnego partnera biznesowego, konsumenta, samego siebie lub swoją firmę.

Jako podmiot dowiemy się z niego nie tylko, czy wskazana osoba lub firma ma zadłużenie, ale także czy ktoś sprawdzał informacje gospodarcze na temat naszej firmy. Dzięki możliwości stałego monitorowania zmian w rejestrach uzyskamy powiadomienie o każdym nowym wpisie i zapytaniu, jakie pojawi się dla danej firmy. Pozwala to na szybką reakcję – np. wycofanie się ze współpracy lub negocjowanie jej warunków. Oprócz oceny ryzyka podjęcia współpracy możemy oczywiście skorzystać z możliwości wpisywania danych naszych dłużników i informacji o ich zadłużeniu do bazy ERIF.

Podobne usługi dostępne są również dla konsumentów. Z rejestru mogą dowiedzieć się, czy znajdujące się w ERIF informacje na ich temat są pozytywne czy negatywne, zobaczyć, kto sprawdzał ich dane w ciągu ostatnich 12 miesięcy i kontrolować, czy ktoś próbował posłużyć się dokumentem wystawionym na ich nazwisko. Tak samo jak przedsiębiorcy, mogą uruchomić też usługę monitorowania firm lub samych siebie oraz dopisywać dłużników do biura informacji gospodarczej ERIF. Należy jednak pamiętać, że konsument może dopisać wyłącznie zadłużenie potwierdzone wyrokiem sądowym.

Zawsze aktualne dane

ERIF BIG S.A. wyróżnia się na tle konkurencji tym, że co kwartał za pośrednictwem niezależnego biegłego rewidenta weryfikuje wielkość i strukturę swojej bazy danych. Stanowi to gwarancję, że informacje znajdujące się w ERIF są aktualne i rzetelne. Ponadto w Systemie ERIF znajdują się informacje pozytywne, czyli takie, które potwierdzają terminowe regulowanie zobowiązań przez przedsiębiorców i konsumentów.

Informacje z pięciu biur w jednym raporcie

ERIF BIG S.A. wprowadził funkcjonalność, która pozwala zdobyć informacje na temat wybranego przedsiębiorcy ze wszystkich polskich biur informacji gospodarczej. Składając wniosek o tzw. Raport jednolity, otrzymuje się dane nawet z pięciu różnych BIG, oszczędzając czas i koszty ich pozyskania. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na bezpieczeństwie nawiązywanych relacji biznesowych.

Załóż bezpłatne konto w Systemie ERIFZaloguj się do Systemu ERIF