Czy jestem na liście dłużników?

Ilu osobom zdarzyły się opóźnienia w płatnościach rachunków za prąd lub kablówkę? Jak wielu ludzi pożyczyło pieniądze i kompletnie zapomniało o oddaniu długu? W natłoku codziennych można zapomnieć o finansowych zobowiązań, co grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Osoby, które zadają sobie pytanie: „Czy jestem na liście dłużników?”, mogą w prosty i szybki sposób znaleźć na nie odpowiedź.

Sprawdź siebie lub swoją firmę

Jak sprawdzić swoją obecność na liście dłużników? Przedsiębiorcy mogą zweryfikować dowolną firmę, w tym swoją własną. Konsumenci natomiast mogą zweryfikować interesujące ich przedsiębiorstwa, korzystając z usług serwisu infoKonsument.pl należącego do ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. 

logo_IK_horyzontal

 

Za jego pośrednictwem mogą również bezpłatnie raz na 6 miesięcy sprawdzić, czy sami nie figurują w rejestrze dłużników. Warto przy tym dodać, że przedsiębiorca, który chce zweryfikować wiarygodność płatniczą konsumenta (np. w celu sprawdzenia, czy będzie w stanie spłacić terminowo pożyczkę), może to zrobić jedynie za jego zgodą. Zgoda taka obowiązuje przez 30 dni.

Czym jest „lista dłużników”?

Zgodnie z Ustawą z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. z 2010 r. nr 81, poz. 530) na liście dłużników można znaleźć się, zalegając ze spłatą już 200 zł (w przypadku osoby fizycznej) lub 500 zł (w przypadku firmy). Zobowiązania wobec jednego podmiotu ulegają zsumowaniu, co oznacza, że jeśli zalega się ze spłatą np. dwóch rachunków telefonicznych, jednego na 50 zł, drugiego na 150 zł, też można trafić na listę dłużników. Warto mieć tego świadomość, ponieważ jak pokazują badania, ponad połowa Polaków miała kiedyś problem z opóźnieniami w zapłatach. Jeśli i Ty należysz do tej części, obejrzyj filmik, który wskaże Ci jak spłacić zaległe zobowiązania w kilku prostych krokach:

Na czarnej liście dłużników znajdują się nie tylko dane osobiste (imię i nazwisko, PESEL, numer i seria dowodu osobistego), ale także dane firmy, która je tam umieściła oraz informacje o długu – za co należne są pieniądze, w jakiej kwocie i od kiedy płatność jest przeterminowana.

Bez względu na to, czy posiada się długi, czy systematycznie spłaca się wszelkie należności, warto co jakiś czas sprawdzać, czy przypadkiem nie trafiło się na listę. Czasami zdarzają się oszustwa – np. posłużenie się zgubionym lub skradzionym dowodem w celu wyłudzenia pożyczki. Obowiązek spłaty spada wówczas na nieświadomego właściciela dokumentu, który o niczym nie wiedząc, staje się dłużnikiem.

Konsekwencje umieszczenia na czarnej liście dłużników

Warto pamiętać o regulowaniu swoich zobowiązań terminowo. W przeciwnym razie można trafić na listę dłużników i figurować w rejestrze nawet przez 10 lat. Przez cały ten okres trudniej jest otrzymać kredyt bankowy (obecność na liście bardzo obniża zdolność kredytową), leasing, czy podpisać umowę z telefonią komórkową lub dostawcą Internetu. Trudniej jest także wynająć mieszkanie, a nawet znaleźć pracę. Firmy, które mimo wszystko decydują się na podpisanie umowy z dłużnikami, z reguły oferują im gorsze warunki.

 

Załóż bezpłatne konto w Systemie ERIFZaloguj się do Systemu ERIF