Czarna lista dłużników

Już 200 zł zaległości w przypadku osób prywatnych może sprawić, że trafią one na czarną listę dłużników. Dla firm próg wynosi 500 zł. Czym jest ta lista i jakie konsekwencje grożą, gdy zostaniemy na nią wpisani?

„Czarna lista dłużników to potoczna nazwa rejestru, w którym znajdują się informacje o zaległościach płatniczych zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. W rzeczywistości dane o zadłużeniu mogą zostać dopisane do jednego z czterech działających na polskim rynku biur informacji gospodarczej. Dzieje się tak w ściśle określonych przypadkach.

Kiedy dług może trafić na czarną listę?

Wystarczy już niewielkie zobowiązanie, by nazwisko konsumenta lub przedsiębiorcy wskazywała lista dłużników. Osoby prywatne mogą zostać na nią wpisane, gdy ich dług wynosi minimum 200 zł. W przypadku przedsiębiorcy próg wynosi 500 zł. Dług może wynikać np. z zawartej umowy, faktury, lub rachunku. Przy czym od wymagalnego terminu płatności musi upłynąć co najmniej 30 dni. Na miesiąc przed umieszczeniem danych dłużnika na „czarnej liście” należy wysłać mu wezwanie do zapłaty wraz z informacją o zamiarze wpisania jego danych do rejestru długów i o konsekwencjach takiej czynności. Po spełnieniu wyżej wskazanych warunków przedsiębiorcy mogą wpisać dłużników do rejestru niesolidnych klientów, jak bywa nazywana lista dłużników. Osoby prywatne, których nazwiska zostaną na niej umieszczone, mogą mieć od tej pory problemy chociażby z zaciągnięciem kredytu.

Natomiast w przypadku, gdy dług został stwierdzony tytułem wykonawczym, np. wyrokiem sądu lub ugodą zawartą przed sądem z klauzulą wykonalności, to bez względu na wysokość kwoty, czy liczbę dni, jakie upłynęły od terminu zapłaty, informację o zadłużeniu można wpisać na „czarną listę”. Należy jedynie wysłać do dłużnika list polecony lub osobiście doręczyć mu wezwanie do zapłaty z informacją o zamiarze dopisania dłużnika do BIG. Po minimum 14 dniach od wysłania takiego wezwania i nieuregulowaniu przez dłużnika zaległych należności można wpisać dłużnika do biura informacji gospodarczej. To działanie mogą wykonać zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci.

Konsekwencje wpisu na czarną listę dłużników

Czarna lista dłużników oznacza dla znajdującej się na niej osoby lub firmy, że nie dostanie ona kredytu w banku lub pożyczki w instytucji pozabankowej. Będzie miała także problemy z dokonaniem zakupów na   raty, niezależnie od ich kwoty. W wielu przypadkach osoby takie nie uzyskają abonamentu telefonicznego, a dostawcy telewizji kablowej lub internetu nie będą chcieli podpisać z nimi umowy.

Dla kogo dostępna jest lista dłużników? Osoby prywatne, które nie uregulowały w terminie swoich zobowiązań, spotykają się z utrudnieniami w codziennym życiu. Wynika to z faktu, że tzw. czarna lista jest dostępna dla instytucji współpracujących z biurem informacji gospodarczej i mogę pochodzić z każdego sektora rynku. Przedsiębiorcy, chroniąc swoje interesy, unikają współpracy z dłużnikami. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto zdobyć wiedzę, kto i w jaki sposób może nas wpisać na „czarną listę”. W razie potrzeby istnieje możliwość sprawdzenia tego w biurze informacji gospodarczej, które zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych. Raz na pół roku możemy zrobić to zupełnie za darmo. Aby uzyskać takie informacje, należy pobrać raport, z którego dowiemy się, czy figurujemy na liście dłużników, a jeśli tak, to kto nas do niej dopisał i jaka jest kwota zobowiązania.

 

Załóż bezpłatne konto w Systemie ERIFZaloguj się do Systemu ERIF