Data publikacji:

Banknot  500 zł – co warto o nim wiedzieć

10 lutego 2017 roku wprowadzono do obiegu nowy banknot, o najwyższym dotąd nominale – 500 zł. Jak go rozpoznać, jakie zabezpieczenia się na nim znajdują i na co uważać przy sprawdzaniu banknotów?

Bank Polski zapowiadał wprowadzenie banknotów 500-złotowych już od kilku lat. Jako przyczyny podawał wzrost wartości obiegu gotówkowego i zwiększenie zapotrzebowania na wysokie nominały. Dzięki tej zmianie ma też zmaleć koszt emisji środków pieniężnych oraz ogólny koszt obsługi pieniądza przez bank centralny i przedsiębiorców.

Obecnie banknoty 500 zł służą jeszcze głównie do przechowywania zapasów strategicznych NBP, więc kiedy pojawiają się w regularnym obiegu, zdarza się, że budzą zdziwienie. Warto wiedzieć, jak dokładnie wyglądają i jakie zabezpieczenia zastosowano do ich ochrony, gdy ktoś zechce nam nimi zapłacić lub wyda je w sklepie czy banku.

 

Jak wygląda banknot 500 zł

Nowy banknot jest kontynuacją serii „Władcy polscy”, zaprojektowanej przez Andrzeja Heidricha. Na jego przedniej stronie widnieje portret Jana III Sobieskiego, po lewej rysunek tarczy herbowej Sobieskich a po prawej szyszaka husarskiego. Na odwrocie banknotu znajduje się orzeł w koronie, a w jego tle – pałac w Wilanowie.

Banknot utrzymany jest w kolorystyce brązów, niebieskiego, bordowego i zieleni. Jest on nieco większy niż banknot 200 zł – dokładnie o 4%, co ma ułatwić niewidomym szybkie rozpoznanie go za pomocą dotyku.

Zabezpieczenia w banknocie 500 zł

Zabezpieczenia zastosowane w banknocie 500 zł należą do najnowocześniejszych na świecie, jednocześnie są one podobne do tych zastosowanych w banknocie 200 zł, dzięki czemu łatwiej je rozpoznać. Ich główne elementy to:

  • nitka zabezpieczająca, której fragmenty widoczne są na przedniej stronie, a całość – pod światło,
  • znak wodny w postaci portretu władcy i liczby 500,
  • farba zmienna optycznie (na rysunku szyszaka husarskiego i nitce zabezpieczającej), która zmienia kolor z zielonego na niebieski, w zależności od kąta patrzenia,
  • farba opalizująca pokrywająca ozdobny element, który w zależności od kąta patrzenia jest złoty lub prawie niewidoczny,
  • recto verso, czyli elementy graficzne po obu stronach banknotu uzupełniające się i tworzące razem pełny obraz korony.

Z roku na rok znacząco spada liczba fałszywych banknotów, ponieważ Bank Polski systematycznie poddaje je modernizacji. W 2014 wprowadzono unowocześnione banknoty o niższych nominałach, w 2016 roku – nowe wersje banknotów dwustuzłotowych. Obecnie odnotowuje się mniej niż 5 sztuk fałszywych banknotów na milion banknotów znajdujących się w obiegu (w porównaniu do 7-10 sztuk na milion jeszcze kilka lat temu).

Aby zachować pewność, że banknoty, których używamy, są prawdziwe, należy zwracać uwagę na kilka zabezpieczeń jednocześnie, uważać na banknoty zniszczone lub uszkodzone, a w razie wątpliwości – udać się do najbliższego banku i skorzystać z tamtejszych urządzeń sprawdzających autentyczność środków płatniczych.