Data publikacji:

Można powiedzieć, że każda firma jest w pewnym stopniu zadłużona – obejmuje to zarówno pożyczki, kredyty, jak i zobowiązania wobec dostawców i kontrahentów. Sam fakt ich posiadania nie jest niczym złym, jeśli spłaca się je na bieżąco i nie przewyższają one wartością własnego majątku firmy. W jaki sposób obliczyć, czy poziom zadłużenia jest bezpieczny, a przedsiębiorstwo wypłacalne?

Czytaj więcej

Data publikacji:

Każda działalność generuje jakieś koszty. Z jednej strony oznaczają one konieczność uszczuplenia firmowych środków, z drugiej – im wyższe są wydatki, tym niższy podatek dochodowy do zapłaty.  Jakie dokładnie wydatki można uznać za koszty firmowe i jak należy je dokumentować, podpowiadamy poniżej.

Czytaj więcej

Data publikacji:

Niektórych zakupów trudno dokonać bez zewnętrznego finansowania. Wielu Polaków kupuje mieszkania tylko dzięki kredytom hipotecznym. Decydując się na nawiązanie z bankiem wieloletniej umowy, trzeba dokładnie poznać jej składowe i ocenić, o ile z biegiem czasu wzrośnie rata kredytu. Precyzyjne określenie tych kosztów nie jest możliwe ze względu na zmienną stawkę bazową – WIBOR. Warto jednak poznać zasady jej aktualizacji i mieć świadomość, jak często będzie zmieniać się oprocentowanie.

Czytaj więcej

Data publikacji:

Cyfryzacja w Polsce postępuje. Instytucje i urzędy udostępniają coraz więcej kanałów komunikacji, realizując program „Od papierowej do cyfrowej Polski”. W związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z podpisu elektronicznego. Jest on wygodny i szybki w użyciu, a także generuje spore oszczędności dla firmy. Jak i gdzie go nabyć, jakie są rodzaje podpisów i kiedy można ich użyć – o tym w poniższym poradniku.

Czytaj więcej